14 PSS w ujęciach do nowego programu dla TVP Historia.

W dniu 15 lipca GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wybrała się do Piasek na Mierzeję Wiślaną by wziąć udział w inscenizacji ostatnich walk o Mierzeję z 1945r.

Na potrzeby inscenizacji i ujęć do nowego programu dla TVP Historia, wcieliliśmy się w żołnierzy armii czerwonej. W czasie inscenizacji przedstawiony został atak na wartownię niemiecka, epizod ostatnich walk o Mierzeję Wiślaną. Przed inscenizacją braliśmy udział w ujęciach do jednego z odcinków nowego programu w TVP Historia pt: „Historia żywa”. Emisja przewidziana jesienią tego roku. Za inscenizację i ujęcia do filmu odpowiedzialny był Przemysław Bednarczyk.

26 kwietnia 1945 roku Rosjanie wysadzili desant na krańcu północnym Mierzei Wiślanej rozpoczynając atak w kierunku nasady Mierzei. Po ciężkich walkach 1 maja zdobyto Nową Karczmę (Piaski), 5 maja Przebrno a 9 maja oddziały niemieckie ostatecznie skapitulowały. Były to ostatnie walki Operacji wschodniopruskiej.

W inscenizacji udział wzięli:

– GRH Wolf,

– GRH „Die Wehrmacht”,

– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich,

– Zespół „VIS Radom”,

– GRH „19 Inf. Division”

– harcerze z ZHP i ZHR.

Organizatorami inscenizacji oraz obozu historycznego w Piaskach byli ZHR Pionki, IPN, Muzeum II Wojny Światowej, TVP Historia. GRH 14 PSS dziękuję organizatorom za zaproszenie na inscenizację, kolegom rekonstruktorom za miłą współpracę. Poniżej relacja fotograficzna Andrzeja Kowalskiego.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments