14 PSS Przasnysz: Uroczystości rocznicowe bitwy pod Mysłowem 1863

W dniu 8 września 2013 roku w Mysłowie (woj. Lubelskie) odbyły się uroczystości rocznicowe Bitwy pod Mysłowem stoczonej 4 września 1863 roku. Na uroczystościach nie zabrakło GRH 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza, którzy wystąpili w roli Powstańców. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Patriotycznej na której obecna była delegacja GRH 14PSS z Przasnysza ze sztandarem powstańczym Ziemi Przasnyskiej. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Pomnika Powstańców. Pod Pomnikiem odbył się Apel Poległych oraz złożono wieńce. W czasie uroczystości pod Pomnikiem wartę honorową trzymali rekonstruktorzy z Przasnysza.

O godz. 16:00, rozpoczęła się długo oczekiwana przez widownie Inscenizacja bitwy pod Mysłowem. Zaprezentowano marsz Powstańców z rannym do obozu w którym rannemu udzielono pomocy. Powstańcy zaalarmowani przez dzieci o zbliżających się wojskach rosyjskich zebrali broń i ruszyli do ataku. Rozpoczęła się krwawa bitwa z piechotą rosyjską wspomaganą przez kozaków.

Bitwa pod Mysłowem miała miejsce 4 września 1863 roku. Oddział dowodzony przez ppłk. Józefa Jankowskiego – Szydłowskiego wypoczywał na terenie dworu w Mysłowie. Powstańcy dowiedziawszy się o zbliżających Rosjanach dowodzonych przez gen. Krydynera zebrali się na naradzie. Ppłk. Jankowski po naradzie z mjr. Adamem Zielińskim i resztą oficerów zadecydowali o podjęciu walki. W czasie krwawych i gwałtownych walk poległo 30 powstańców. Oddziałom powstańczym udało się wyjść z okrążenia i przedostać głównymi siłami do Żelechowa. Po bitwie pod Mysłowem ppłk. Jankowski wymaszerował do Maciejowic i przeprawiając się przez Wisłę dotarł do Puszczy Kozienickiej gdzie przystąpił do regeneracji oddziału.

GRH 14 PSS z Przasnysza dziękuje organizatorowi za zaproszenie na te patriotyczne uroczystości gdzie po raz kolejny mogliśmy przedstawić widzom walki powstańców styczniowych o Niepodległość Polski. Dziękujemy kolegom rekonstruktorom za wspólny udział a licznie zebranym widzom za gorące brawa.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy

– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
– GRH Zamek Olsztyn.
– 9 Rota 1863 (dezerterzy rosyjscy)
– Stowarzyszenie Kawaleryjskie z Garwolina

Rosjanie

– Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
– Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
– 9 Rota 1863 9 (pierwszy atak).


<<GALERIA>>


Mariusz Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments