14 PSS Przasnysz: Stary Folwark. Inscenizacja Wielkiej Wojny 1914 – 1915 na Suwalszczyźnie

W dniach 5-6 lipca 2014 w Starym Folwarku ( woj. Podlaskie ) odbyła się inscenizacja Epizodu Wielkiej Wojny na Suwalszczyźnie z lat 1914 – 1915. W inscenizacji wzięła udział GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, odtwarzając żołnierzy carskiej Rosji.

Po czterech godzinach jazdy dotarliśmy do Starego Folwarku wprost na próbę generalną przed inscenizacją. Na próbie jak przed każdym występem w inscenizacjach ustalano kto, gdzie i w jaki sposób będzie walczył. Po próbie w obozowisku grup rekonstrukcyjnych przedstawione zostało życie codzienne żołnierzy oraz ludności cywilnej z okresu I wojny światowej. Rekonstruktorzy prezentowali wyposażenie wojskowe oraz musztrę z tamtego okresu. Ludność cywilna prezentowała życie wiejskie w specjalnie przygotowanej przez organizatora wiosce.

O godzinie 16-tej w specjalnie przygotowanym „polu bitwy” rozpoczęła się długo oczekiwana inscenizacja batalistyczna z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów z kilku państw i Polski. Przedstawiono zacięte walki o zajęte przez Rosjan okopy oraz ucieczkę ludności cywilnej z atakowanej wioski. Efektywności pokazu dodawała mocna pirotechnika którą przedstawiono ostrzał artyleryjski. W przerwie walk przedstawiono chwilowy rozejm między walczącymi, znoszenie poległych i pomoc rannym okazywaną przez siostry miłosierdzia strony carskiej armii oraz sanitariuszy pruskich. Efektem końcowym zaprezentowano zmasowany atak wojsk pruskich i w ostateczności zdobycie rosyjskich okopów.

Pole bitwy zlokalizowane w „nizince” nieopodal Muzeum Wigierskiego zostało perfekcyjnie przygotowane i dobrane przez GRH Garnizon Suwałki. Widzowie mieli znakomitą pozycję ( z góry ) do oglądania całego terenu walk. Koledzy z Suwałk znakomicie odtworzyli niespotykany do tond okop z drewnianymi umocnieniami i drabinkami wyjściowymi do szarży.

Po zakończeniu imprezy był czas na zrobienie fotek pamiątkowych z rekonstruktorami. Dla dzieciaków wielką frajdą okazało się „polowanie na łuski” by znaleźć choć kilka na pamiątkę.

GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza dziękuję z kolegom i koleżankom z GRH Garnizon Suwałki za zaproszenie na tą wspaniałą inscenizację. Kolegom rekonstruktorom dziękujemy za miłą atmosferę podczas całej uroczystości. Dziękujemy również organizatorowi za pamiątki: pocztówki i album „Wielka Wojna Suwalszczyzna i Zaniemenie 1914 – 1915″. Tradycyjnie już publiczności dziękujemy za brawa.

Uczestnicy:
– GRH „Garnizon Suwałki” jako 20. Pułk Strzelców i Pskowskiego Pułku Imperatorowej Marii Fiodorowny, wystawili również ludność cywilną,
– GRH „Epoka” z Mińska na Białorusi,
– Klubas Grenadierus z Wilna na Litwie,
– KGRH „Kresy” z Białegostoku, wystawili również ludność cywilną,
– SRH „Marienburg” z Malborka i Olsztyna,
– Muzealna GRH II batalionu 18 pułku piechoty z  Sochaczewa,
– Nieformalne Towarzystwo Historyczne Ostfront „14” – 18 ( cały świat),
– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, koło TPZP.

Pirotechnika:
– Jacek Gradus.

Rekonstrukcja „Wielka Wojna. Suwalszczyzna 1914–1915” została
przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach w ramach projektu
„Wydarzenia I wojny światowej jako element wspólnego kulturowego i
historycznego dziedzictwa Suwalszczyzny i Zaniemenia” SPF/1.3./PL/14
wdrażanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”.

Filmy Tadeusza Koltera i Huberta Stojanowskiego oraz echa bitwy.
Fot: Joanna Orlicz, Mariusz Mocek, Mariusz Maciaszczyk.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments