14 PSS Przasnysz: Rocznica Odbicia Twierdzy Przemyśl

W dniach 1, 2, 3 sierpnia w Przemyślu woj. podkarpackim odbyły się uroczystości związane z 100. Rocznicą Odbicia Twierdzy Przemyśl. Kulminacyjnym wydarzeniem tych uroczystości była inscenizacja odbicia Twierdzy Przemyśl. Na uroczystościach nie zabrakło GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

 

Inscenizacja została przeprowadzona po zmroku w Forcie X „Orzechowce” w Ujkowicach (powiat przemyski, województwo podkarpackie). 14PSS wystąpił w roli żołnierzy armii carskiej tego okresu w szeregu z kolegami z Lublina, Sandomierza i słowackiego klubu Karpaty.

Inscenizacja walk została zaprezentowana w autentycznym miejscu walk z czasu I wojny światowej. Według scenariusza przedstawiono zmasowany ostrzał artyleryjski wzbogacony efektami pirotechnicznymi. Następnie ruszyły oddziały austro-węgierskie i pruskie ( odtwarzane przez kolegów z Iłży, Przemyśla, Gorlic, Ostrowa Wlk. ) próbując sforsować silnie bronione okopy Rosjan. Następnym wątkiem był atak rosyjski na pozycje austriackie i pruskie zakończony niepowodzeniem i stratami 40% swojego stanu. Epilogiem walk był atak i prusko-austriacki i  wycofanie się Rosjan do lasu.

Całość inscenizacji została przeprowadzona nocą przy efektownie dobranym sztucznym oświetleniu współgrającym z wystrzeliwanymi flarami oświetleniowymi.

Rekonstrukcja została przygotowywana przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, a scenariusz i reżyseria: prezes stowarzyszenia Mirosław Majkowski.
Organizatorami rekonstrukcji byli Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Pałac Sztuki we Lwowie. Była to największa inscenizacja na Podkarpaciu. Inscenizacja przyciągnęła prawie 8 tys widzów. Innowacją widowiska było przeprowadzenie jej nocą przy wsparciu światła, dźwięku i dwóch telebimów.

GRH 14PSS dziękuje organizatorom za zaproszenie do Przemyśla i możliwość spędzenia czasu na polu walki z rekonstruktorami przedstawiając okropności Wielkiej Wojny.

Fot. Mariusz Maciaszczyk.

linki do filmów

Relacja  z filmem na portalu Nowiny24

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140803%2FPRZEMYSL%2F140809918

Krótka wzmianka o inscenizacji w Teleekspresie. od 8:20 min.

http://www.tvp.info/16032168/03082014-1715Skomentuj artykuł

avatar