14 PSS Przasnysz: Piknik Historyczny JURA 1914 w Krzywopłotach

W dniu 14 września 2013 roku w Krzywopłotach (woj. Małopolskie, pow. Olkuski) odbyła się inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami. W inscenizacji razem z kolegami z innych GRH wystąpili rekonstruktorzy z 14PSS z Przasnysza.

17-18 listopada 1914 roku na bagnach między Bydlinem a Załężem w przedpolach wsi Krzywopłoty rozegrała się bitwa między siłami rosyjskimi i austro-węgierskimi w składzie których właśnie pod Krzywopłotami walczył 1 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. W wyniku ciężkich walk poległo 46 legionistów a 131 zostało rannych. Polegli żołnierze 1PPL pochowani są na cmentarzu w Bydlinie a żołnierze austriaccy i rosyjscy spoczywają w innej kwaterze. Bitwa pod Krzywopłotami powstrzymała rosyjską ofensywę. Dla upamiętnienia miejsca bitwy, które Józef Piłsudski nazwał: „Krzywopłockimi legionowymi Termopilami” powstał napis: ”KRZYWOPŁOTY 14 XI 1914” umieszczony na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wydarzenia sprzed 99 lat zostały przedstawione na pagórkowatej łączce pod lasem Krzywopłockim. Organizator zadbał o pole bitwy przygotowując wcześniej okopy. Ładunki pirotechniczne założone pod okopem rosyjskim efektywnie współdziałały z ostrzałem artylerii austro-węgierskiej w którą wcieliły się GRH z Krakowa i Przemyśla. Dynamiczny pokaz zajęcia okopów rosyjskich przedstawili rekonstruktorzy z GRH z Gorlic. Ostatecznie zdobywanie zajętych wcześniej przez siły C.K. Armii okopów zaprezentowali rekonstruktorzy z GRH 71 bpp i 14pss z Przasnysza.

Inscenizacja z góry była udana, ponieważ występujący w niej rekonstruktorzy to koledzy którzy znają się od kilku lat. W imieniu 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza dziękuję kolegom z GRH 71 bielawskiego pułku piechoty za zaproszenie nas tą inscenizację. Kolegom z pola walki dziękuję za miłą koleżeńską atmosferę. Nie zawiedli również widzowie, którzy nagrodzili wszystkich sążnymi brawami.

Poniżej krótka relacja fotograficzna i film nagrany przez Mateusza Radomskiego.Mariusz Maciaszczyk


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments