14 PSS Przasnysz: Inscenizacja bitwy pod Fajsławicami 1863 – 2013

W dniu 25 sierpnia 2013 roku w Fajsławicach (woj. Lubelskie) odbyła się inscenizacja jednej z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie – Bitwy pod Fajsławicami z 24 sierpnia 1863.

Inscenizację poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena w Fajsławicach oraz złożenie wieńców w miejscu bitwy pod pomnikiem w Boniewie i na pomniku powstańców na cmentarzu w Fajsławicach. Uroczystości w tym roku miały również związek z wykopaliskami archeologicznymi w pobliskim Ignasinie gdzie w lesie znaleziono dwóch powstańców styczniowych i 10 żołnierzy austriackich z okresu I wojny światowej. Szczątki powstańców pochowano w odnowionej mogile na starym cmentarzu w Fajsławicach.

O godz. 14:00 rozpoczęła się rekonstrukcja bitwy pod Fajsławicami. Kobiety i towarzyszące Im dzieci pracujące na polu zostały spłoszone przez konnicę kozacką, uciekając w panice do lasu. Kozacy podjechali pod obozowisko powstańcze lecz zostali odparci ogniem strzelców. Siły moskiewskie używając dział rozpoczęły kanonadę artyleryjską powodując ogromne straty w szeregach powstańczych. Resztki walczących „bohaterów” musiały ustąpić nacierającej piechocie i zgodnie z prawdą historyczną przegrać tę krwawą bitwę.

GRH 14 Pułk Strzelców syberyjskich z Przasnysza dziękuję Wójtowi i Radzie Gminy Fajsławice za zaproszenie na uroczystości rocznicowe w swojej gminie. Dziękujemy też wspaniałej i niezawodnej widowni, która potrafi nagrodzić gorącymi brawami. Koledzy rekonstruktorzy jak zwykle z klasą pokazali, że nie występują pierwszy raz za co Im też dziękujemy.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy

– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
– GRH Zamek Olsztyn.
– Stowarzyszenie „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego.
– Mieszkańcy okolic w roli ludności cywilnej i kosynierów.
– Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku (gościnnie)

Rosjanie

– Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
– Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
– GRH Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego
-GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza (gościnnie).

Pirotechnika:

– Agama Team Andrzej Robert Janusiewicz z Ostrołęki.

<<GALERIA>>


Mariusz Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments