1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

1 października myślę o osobach starszych, A Ty? – w dniu święta osób starszych marszałek Adam Struzik włączył się aktywnie w inicjatywę stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” dedykowaną seniorom. Symbolicznym gestem – przypinką z logo akcji – zachęca, by tego dnia szczególnie ciepło pomyśleć o osobach starszych.

Być może dawno nie rozmawialiśmy ze swoja babcią, może niedaleko mieszka samotna starsza pani lub pan, których często widujemy, ale w codziennym zabieganiu mijamy bez słowa?  Dzisiaj jest dobra okazja, by zatrzymać się na chwilę, złożyć życzenia, porozmawiać…

Ten szczególny dzień został ustanowiony przez ONZ, by zwrócić uwagę na problemy osób starszych oraz przypominać, że starzenie się jest procesem naturalnym i nie powinno wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia czy samorealizacji. W tym roku obchodzony jest po raz 22.

To święto nabiera dziś wyjątkowego znaczenia. Seniorzy stanowią obecnie 16% naszego społeczeństwa, a w ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba osób powyżej 65 roku życia wzrośnie w Polsce do 8,5 mln (to niemal 25 proc. populacji), przy czym ponad 2,5 mln Polaków będzie miało więcej niż 80 lat. Pomimo to nadal zbyt mało uwagi poświęca się potrzebom i problemom seniorów, rzadko mówi się o samotności i izolacji osób starszych.  Trzeba pamiętać, że obok seniorów aktywnych i niezależnych są także tacy, którzy potrzebują wsparcia: osamotnieni, bezradni, niepełnosprawni.

Jednym z celów działań stowarzyszenia „małych braci Ubogich” w Polsce i na świecie jest likwidowanie źródeł wykluczania i dyskryminacji osób starszych, wzmacnianie solidarności wewnątrz- i międzypokoleniowej, dążenie do utworzenia społeczeństwa, w którym także seniorzy będą mieli możliwość pełnego udziału w życiu społecznym. Tej właśnie misji dedykowana jest także tegoroczna kampania „1 października, przypnij się do naszej akcji!”.

– Pomysł noszenia znaczka to niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa. Popieram ją i z ogromną przyjemnością w niej uczestniczę. Mam nadzieję, że ten skromny gest uwrażliwi innych na potrzeby osób w podeszłym wieku, często zdanych na samych siebie – podkreślił marszałek Adam Struzik.


Samorząd Województwa Mazowieckiego


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments