0 zł to środki pozyskane przez miasto Przasnysz z UE w latach 2014-17.

MATERIAŁ KOMITETU WYBORCZEGO PSL

Przasnysz znalazł się wśród zaledwie 6 miast powiatowych w całym kraju, które w latach 2014, 2015, 2016 i 2017 nie pozyskały ani jednego euro. W ten sposób utraciliśmy epokową szansę na rozwój, ponieważ strumień unijnych środków zaczyna już wysychać.

Niezależny ranking podaje druzgocące dla władz Miasta dane

W ostatnich dniach opublikowano najnowszy ranking czasopisma samorządowego „Wspólnota”, dotyczący wykorzystania środków unijnych w latach 2014-17. W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie wydatkowane przez samorządy środki unijne przeliczone na jednego mieszkańca. Dane pochodzą ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz danych GUS (jeżeli chodzi o liczby mieszkańców). W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie polskie samorządy – powiaty, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie. W 40 samorządach w całej Polsce (około 1,5 proc. wszystkich) nie pojawiły się w ostatnich latach żadne dotacje unijne! W tym gronie jest 18 gmin wiejskich, 6 małych miast, 6 miast powiatowych (w tej liczbie Przasnysz) oraz 10 powiatów.

Starostwo Powiatowe na I miejscu w Polsce

W zestawieniu powiatów bezapelacyjny prym wiedzie powiat przasnyski z wydatkami na osobę w kwocie 1 298 zł. To świetny wynik, ponieważ środki zewnętrzne zapewniły nam zdecydowany skok cywilizacyjny. Na drugiej lokacie znalazł się powiat lidzbarski, w którym pozyskano 922 zł na mieszkańca. Trzecie miejsce na podium zajął powiat bieszczadzki, w którym unijne wydatki na głowę wyniosły 600 zł.

Urząd Miasta w Przasnyszu na ostatnim miejscu w Polsce

Wśród miast powiatowych prym wiódł Biłgoraj – w latach 2014-17 z UE pozyskał  2 335 zł na osobę. Na 22. lokacie zestawienia znalazł się Nowy Dwór Mazowiecki z wydatkami per capita 836 zł. Dwa oczka niżej uplasował się Ciechanów, gdzie na mieszkańca przypadło 802 zł zainwestowanych środków unijnych. Na 140. miejscu znalazł się Maków Mazowiecki (188 zł), na 202. lokacie z wydatkami 92 zł per capita uplasowała się Mława. Przasnysz znalazł się na ostatnim miejscu zestawienia – unijne wydatki w latach 2014-2017 wyniosły tu 0 zł. W ten sposób znaleźliśmy się wśród zaledwie 1,5 % polskich samorządów, które w latach 2014-17 nie pozyskały złamanego euro na inwestycje.

Jakie inwestycje ze środków UE przeprowadzono podczas ostatniej kadencji?

Mława

Nasz wschodni sąsiad olbrzymie środki z funduszy UE przeznaczył na budowę kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Mława (20 km sieci kanalizacji sanitarnej, która obsłuży 2400 mieszkańców). Kolejną chlubną inwestycją była przebudowa, nadbudowa i rozbudowa Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Trzecim ważnym działaniem jest skomunikowanie miasta Mława z węzłem przesiadkowym i korytarzami transportowymi sieci TEN-T.

Ostrołęka

Najważniejszym unijnym zadaniem, jakim pochwaliła się Ostrołęka, było otwarcie w 2016 r. Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych. Z jednego z programów miasto zakupiło 10 nowych autobusów komunikacji miejskiej, 45 wiat przystankowych i nabyło specjalistyczny system informacji pasażerów. Ostrołęka wyremontowała również budynek administracyjno-warsztatowy, place manewrowe i zbudowała myjnię dla autobusów. Drugi unijny program pozwolił m.in. zakupić dalsze pojazdy (w tym dwa elektryczne), nowe wiaty przystankowe oraz umożliwił instalację monitoringu wizyjnego w autobusach i na przystankach. Ostrołęka (podobnie jak Mława) oferuje darmową komunikację miejską dla mieszkańców.

Ciechanów

Nasz południowy sąsiad za środki z Unii Europejskiej zagospodarował teren wokół dworca kolejowego, wybudował halę targową oraz przebudował ul. Sienkiewicza. Przy dworcu powstało ponad 200 miejsc parkingowych. Odnowiony został skwer z fontanną, a w miejscu starego, zaniedbanego bazaru powstała nowoczesna hala targowa i targowisko. Ul. Sienkiewicza odzyskała dawny blask. Przełożona została zabytkowa kostka, przebudowano chodniki, powstała ścieżka rowerowa, oświetlenie, zamontowano elementy małej architektury. Uszanowano stare drzewa i wykonano nowe nasadzenia.

– Przeprowadzono rewitalizację wieży ciśnień, a w jej sąsiedztwie dobiega końca budowa parku nauki, który będzie miał charakter zbliżony do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Konstrukcja wieży została odnowiona i podświetlona, a dzieło zwieńczy efektowna fontanna.

– Przebudowa ul. Mazowieckiej i Niechodzkiej – Modernizacja objęła m. in. przebudowę jezdni, chodników, budowę ścieżek rowerowych, oświetlenia, wykonanie nasadzeń. Rowerowe połączenie z pozostałymi częściami miasta zyskała dzielnica przemysłowa – ścieżka łączy się bowiem z pętlą miejską.

Maków Mazowiecki

Samorząd Makowa, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej kończy obecnie rewitalizację centrum starego miasta. Oficjalne otwarcie rynku odbędzie się 18 października. Za środki z UE przeprowadzono także generalny remont zabytkowej bożnicy Bet-Hamidrasz, która stała się kolejnym centrum kultury w mieście. Makowski urząd zmodernizował również bloki mieszkalne przy ul. Mickiewicza.

 PSL PRZASNYSZ – MATERIAŁ KOMITETU WYBORCZEGO PSL

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments